Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaktusy v dubnu

5. 4. 2008

Duben je měsícem, kdy všechny kaktusy musí bezpodmínečně na letní stanoviště, které je už dávno připravené.

 

Obrazek

(tohle těch mých pět metrů čtverečních, ještě prázdných)

A tak pečlivě sleduji předpověď počasí. Po březnových mrazících, kdy zmrzly i meruňky předpověď slibuje trochu oteplení. Ještě asi ne úplné jaro, ale mrazy snad už nehrozí.

*  

Mám už skoro všechny rostliny přesázené a připravené v přepravkách aby stěhování proběhlo co nejrychleji. V těch přepravkách je nechávám zatím i ve foliáku.

Obrazek

(kaktusy v přepravkách)

Kdyby přece jen přišla ještě nějaká krutá změna počasí. A taky že přišla. Ne sice tak krutá abych musel přepravky stěhovat do tepla, ale přece jen jsem  musel na noc preventivně zapnout ohřívač.

* 

Rostliny tam zatím nezalévám. V noci jsou teploty kolem pěti stupňů a tak by mohla hrozit hniloba kořenů. Přes den se ale vzduch ve foliáku ohřívá a tak jsou rostliny jakoby natěšené na první zálivku. Snad se nespálí. Až přijde teplejší počasí a kaktusy zaleju, rychleji se pak probudí k životu.

* 

Mezitím sleduji své výsevy. A jako vždycky první klíčí semena astrophyt.

Obrazek

Vypadá to, že některá semena klíčí i v mých podmínkách docela dobře. Co s těmi rostlinami ale budu dělat a kam je dám, to opravdu nevím.

* 

Stále sleduji dlouhodobou předpověď počasí. Sice se jí nedá stoprocentně věřit, ale od půlky dubna slibuje slunečné počasí a docela vysoké teploty. A tak rostliny poprvé zalévám. První zálivku provádím tak, že shromáždím různé nádoby, naskládám do nich květináče s kaktusy a vše to zaleju až po okraj květináčů horkou vodou. Třeba 50 stupňů teplou. Tak při první zálivce substrát prostě "rozbahním".

Obrazek

Myslím, že tím napodobuji podmínky, které mají kaktusy v přírodě. Po dlouhém období sucha a chladna tam také přijde příval dešťů. Je obdivuhodné, jak rostliny rychle dokáží nasát spoustu vody. Na některých je již za několik hodin znát, jak se jejich stonky plní.

* 

Předpověď počasí teď sleduji ještě pozorněji. V noci se někdy teploty ještě přibližují k nule a tak na noc rostlinám přitápím.

*

Na konci dubna jsou už všechny kaktusy na svých místech s výjimkou těch, které z nějakého důvodu nechávám zapustit čekací kořínky a které jsem ještě nezasadil do substrátu. A objevují se další květy.

Obrazek

Solisia pectinata

Na většině rostlin je znát, že se už probudily. Nalévají se vodou a mají lesklé a svěží vegetační vrcholy. Kvetou například echinofossulocactusy a další nasazují poupata. Je to sice později než ve vytápěných sklenících, ale je znát, že i tady začíná pro kaktusáře to nejhezčí období. Období, kdy už jenom zalévá, kontroluje a kochá se. Období, kdy si vybírá odměnu za svoji péči o kaktusy v období vegetačního klidu.