Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem se vlastně k focení dostal

18. 10. 2007

Fotit jsem vlastně začal mnohem později než pěstovat kaktusy. A taky úplně z jiného důvodu. Před necelými osmi lety naše jezevčice Bertina čekala štěňata a já se rozhodl to všechno zdokumentovat. Žádný foťák jsem neměl, tak jsem si musel nějaký pořídit.

Obrazek

Jeden známý z práce (Jarda Železný z Peček) se focením zabývá víc a tak jsem dal na jeho radu a koupil si kompaktní aparát. Polaroid. Je jasné, že jsem nemohl jít hned do zrcadlovky, když jsem o focení nic nevěděl. Teda tady musím přiznat, že toho moc nevím dodnes.

Obrazek

Ten polaroid na štěňata stačil, měl i malý Zoom, i funkci makro, ale po čase mi to přestávalo stačit. Chtěl jsem začít fotit i ty mé kytky a fotky přírody byly "placaté". Tak jsem se začal poohlížet o něčem jiném. V té době nabízel Pentax v akci zrcadlovku MZ 50 s dvěma objektivy. To už bylo o něčem jiném. Fotky byly nesrovnatelné.

Obrazek

Postupně jsem si k té zrcadlovce pořídil i nějaké to příslušenství. Nejdřív stativ. Potom polarizační filtr a předsádkové čočky. Takže jsem mohl fotit i makrosnímky, které mě moc lákaly.

Obrazek

Také tenhle foťák dlouho stačil mým potřebám, ale protože pokrok se nedá zastavit, minulý rok na jaře jsem zase cítil potřebu něco změnit. Už mě nebavilo šetřit okénky filmu a hledat jenom ten nejlepší záběr. A ani neustálé běhání s filmem do fotolabu nebylo nic příjemného. Tak jsem přešel na digitál.

A protože jsem měl nějaké to příslušenství a objektivy, hledal jsem zase u pana Líznera z Velkého Oseka, kde jsem nakupoval minule. A tam jsem koupil digitální zrcadlovku Pentax istDL ke které se dalo to příslušenství použít.

Obrazek

Je ale jen otázka času, kdy mi přestane stačit těch 6 Megapixelů a objektiv jen do 200 mm a kdy se začnu poohlížet zase po něčem jiném nebo aspoň po nějakém doplnění.