Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nový objektiv

18. 11. 2007

Tak jsem se konečně odhodlal zase něco ke svému foťáku přikoupit. Už déle mě láká možnost vyrazit do přírody a "počíhat si" na ni. V mém okolí žije hodně srnčí zvěře, mufloni a spousta druhů ptáků. Taky se brzy slétnou sýkorky do krmítka. Jak je ale vyfotit, když se k nim člověk nemůže přiblížit? Tak jsem se poohlížel po nějakém objektivu, se kterým bych dál dohlédl. Výběr je určitě dost velký, ale musím hledat i podle finančních možností. Nedávno jsem jel přes Velký Osek a tak jsem se zase zastavil u pana Líznera. Tušil jsem sice co asi chci a náhodou měli v prodeji zrovna něco co jsem si představoval. A tak jsem si hned odvezl objektiv Pentax 75-300 mm. Doma jsem se s ním samozřejmě hned porozhlédnul. Nejdřív z okna na půdě. Ten dům je asi 200 metrů daleko.

Obrazek

Potom jsem šel po ulici a viděl u sousedů kočku sedící na komíně. Byla ode mě asi dvacet metrů.

Obrazek

Jsou to jenom první pokusné obrázky. Navíc bylo šíleně ošklivo, ale já jsem "to" chtěl prostě vyzkoušet. Myslím že když bude víc slunce a když případně použiju stativ, bude to "ono". Snad i ty srnky by se mohly vydařit.

Hned mě taky napadlo, že by se tento objektiv dal využít i pro focení makrosnímků. Je široký 58 mm a to je přesně tolik, kolik měří předsádkové čočky, které už mám. Tak jsem je nasadil, připevnil stativ a začal zkoušet štěstí.

Obrazek

Obrazek

Na čem jsem snímky zkoušel je zřejmé. To první je padesátník a to druhé koruna. Všechny čtyři snímky na téhle stránce jsou původní velikosti, žádné výřezy. A tak si myslím, že nový objektiv splní moje očekávání a už se těším na zimu. Až se ojíní stromy nebo napadnou sněhové vločky. Už vím, kde se zase docela jistě vydovádím.