Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem začínal

15. 8. 2007

S kaktusy jsem se setkával už jako malý kluk. Moje maminka a babička měly za oknem vždycky nějakého toho "dědka". Sem tam si někde nějaký kaktus koupily nebo od někoho dostaly nějakou odnož. Tak jich doma někdy bylo dokonce třeba i deset. Moje maminka se ale věnovala spíš skalničkám a tak jednoho dne řekla, že kaktusy někomu dá.

Bylo mi jich líto, starala se o ně a některé i kvetly. A tak jsem si řekl, že se o ně postarám sám. Bydleli jsme vždycky na vesnici a tak jsme měli blízko k přírodě. A kaktusy jsou přece taky příroda. Tak jsem se o ně začal starat.

Prvním "úspěchem" bylo, když jsem odříznul odnož opuncie a hned jí zasadil. Samozřejmě téměř okamžitě shnila. Šlo to pomalu, ale když vykvetl ten "dědek" a navíc i Notocactus ottonis, byl jsem lapen. V té době, je to asi pětadvacet let, jsem si už sám občas někde nějaký kaktousek koupil a v práci jsem loudil po kolegyních odnože čehokoliv.

Někdy v půlce osmdesátých let jsem asi v Zahrádkáři četl o Chrudimském kaktusáři a hned si napsal o katalog a objednal první semínka. O této prodejně jsem se dozvěděl v pravý čas. Právě začala vydávat Atlas kaktusů a tak jsem se taky stal jeho odběratelem. To už jsem byl definitivně ztracen. Nebyl jsem a asi nebudu žádný velký sběratel. O nějakém systému ani nemluvě. Nejdřív jsem si stloukl takovou malou bedýnku a potáhl jí folií.

Obrazek

Později větší a když se pomalu moje poklady rozrůstaly, přestěhoval jsem je do foliáku odkud pomalu vytlačují zeleninu.

Obrazek

Dnes na ni už zbývá sotva polovina toho foliáku. Taky jsem se během těch let musel prokousat spoustou problémů. Třeba jak a z čeho namíchat substrát, kde zimovat, jak to udělat aby mi výsevy neplesnivěly a tak dál. Na něco jsem časem přišel sám a v něčem mi pomohly knížky. Nejvíc knížka pánů Fleischera a Schütze "Pěstování kaktusů". I když jsem od té doby koupil ještě celou řadu knížek, tohle pro mě bývala vždycky taková Bible.

Jak je vidět na obrázcích, moje největší slabina je pořádek. Nikdy se mi nepodařilo u semenáčků nebo koupených rostlinek zachovat jmenovky, takže teď už většinou nerozeznávám jednotlivé rostlinky podle druhů, ale pouze podle rodů. Proto ve fotogaleriích je jen málokdy kompletní jméno rostliny. To ale nebrání tomu, abych tyhle rostliny obdivoval, množil a dál o ně pečoval.

Když se pak objevila možnost otevřít si vlastní stránky, ani na chvíli jsem neváhal o čem především budou. Hlavně o kaktusech. Chtěl bych tady mít především spoustu fotek (a nejen kaktusů). A taky bych tady rád čas od času připsal co zrovna s kaktusy vyvádím. Třeba si tyhle stránky někdy nalistuje někdo kdo by mě upozornil na nějakou chybu a poradil jak některé věci dělat lépe. Za každou radu předem děkuji.