Jdi na obsah Jdi na menu
 


Divoké kaktusy ve Středních Čechách

20. 1. 2008

Když chce někdo hledat kaktusy v přírodě, musí většinou cestovat do Mexika nebo jiné země Ameriky. Já jsem se rozhodl, že je budu hledat ve Středních Čechách. Přivedla mě k tomu knížka pana Tomáše Bíby Zimovzdorné kaktusy v našich zahradách, kde autor píše, že kdesi u dálnice D11 roste jakási opuncie. Uvádí, že je to Opuntia erinacea var. utahensis. O této lokalitě se zmiňuje i pan Libor Kunte ve své Encyklopedii kaktusů. A protože bydlím kousek od té dálnice rozhodl jsem se, že to naleziště musím objevit a prozkoumat.

*

Říká se sice, že rostliny by měly růst tam odkud pocházejí a jejich vysazování na nových lokalitách je nepřirozený zásah do přírody. Něco pravdy na tom je, ale brambory, kukuřice, broskvoně a jiné rostliny přece taky byly dovezeny a dříve u nás nerostly. Tak proč by u nás v přírodě nemohly růst kaktusy.

*

Stráně u dálnice do Hradce jsou možná jedním z míst, kde by se jim mohlo dařit. Dálnice vede ve směru rovnoběžky a v některých místech je zaříznutá hluboko do terénu. Tak vznikly dvě stráně, kde vychází na povrch podložní hornina. Obě strany dálnice ale asi nejsou stejně vhodné pro růst kaktusů. Jižní strana je většinou ve stínu a je zarostlá trávou a náletovými křovinami. Druhá strana je ale obrácena právě k jihu a víc vystavena sluníčku. V některých místech je tak málo půdy, že tam ani tráva ani křoviny nenašly místo kde by mohly vegetovat. Ale kaktusy jsou na některé věci méně náročné a mohlo by jim to stačit. Navíc tady nehrozí, že by trvale stály ve vodě. I v zimních měsících se tady obvykle dlouho neudrží sníh. A tady je prý kdosi kdysi, prý někdy v osmdesátých letech minulého století vysadil.

*

Po dálnici občas jezdím a už mám vytipovaná místa, kde by ta opuncie mohla být. Takže jen se tam vypravit. Ještě si musím rozmyslet, jestli je budu hledat z dálnice a riskovat pokutu a ztrátu několika bodů (snad ještě nějaké mám) a nebo se vypravím pěšky.

*

V neděli 20. ledna bylo poměrně teplo, pár dnů nepršelo a tak jsem vyjel po té dálnici.

V neděli je slabý provoz a tak snad nikomu nevadilo když jsem jel pomalu odstavným pruhem a rozhlížel se. V jednom místě jsem nakonec našel to co jsem hledal.

Obrazek

Škoda že v tu neděli byla země tak nasáklá vodou, že se po tom svahu ani pořádně nedalo chodit. Natožpak trochu slušně fotografovat. Přesto jsem si pár obrázků udělal.

Obrazek

Když jsem si rostliny chvíli prohlížel, našel jsem mezi nimi i staré jmenovky, ale za ta léta co tu jsou na nich už nebyly žádné nápisy čitelné. Nejsem žádný znalec, ale mám pocit, že tady rostou dva druhy. Jeden který je divoce otrněný a druhý na kterém jsem našel ještě plody z minulé sezony (na těch otrněných nebyly) a které mají jen glochidy se spoustou drobných trnů. Na tu bych taky nechtěl šlápnout bosou nohou.

Obrazek

Jsem rád, že jsem tohle místo našel. Ještě bych chtěl ty kaktusy vidět i pod sněhem. Pokud nějaký napadne. A už se těším až přijde jaro a budu tady pozorovat jak se rostliny nalévají vodou a připravují se ke květu a nakonec i kvetou. Určitě budu v psaní tohoto článku brzy pokračovat.  Možná, že mi mezitím někdo poradí jak se jmenují a kde se tady vzaly.

*

Ten kdo je tady vysadil asi dobře věděl co dělá. Tyhle kaktusy se totiž vůbec nehodí k pěstování ve skleníku a už vůbec ne třeba za oknem. Tak je úplně zbytečné je tady dloubat ze země a pokoušet si je odnést domů. Stejně by nerostly tak jako tady. Knížku o pěstování zimovzdorných kaktusů, která mě na tohle místo přivedla, jsem si koupil proto, že jsem chtěl vyzkoušet pěstování i doma na svojí zahrádce. Ale založit záhonek pro pěstování zimovzdorných kaktusům je taky práce pro odborníka (mě tenhle nápad už přešel) a protože nejlepším odborníkem pro pěstování všech rostlin je sama příroda, bude nejlepší když je necháme růst na místě kde jsou a budeme se sem na ně jenom jezdit dívat.

*

Kaktusáři (nepochybuji že to byl někdo kdo má kaktusy rád a kdo jim rozumí), kteří tady ty opuncie vysadili mi snad prominou, že jsem tohle místo prozradil.

*

O tom jak opuncie u dálnice nakonec vykvetly je článek Kvetoucí opuncie u D11

*

Fotogalerie:

Opuncie v lednu

Opuncie v květnu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

opuncie

(dada, 6. 6. 2011 20:51)

právě jsem si zasadila taky opuncie u baráku na místo kde nic nechce růst ,protože je tam moc sucho a vypadá to, že se jim tam daří mnohem líp než v květináči, uvidím jak přežijí zimu... Měly by to být taky mrazuvzdorné, ty co plodí fíky... Vzala jsem si článek z botanické zahrady, kde taky zimovaly venku. Jinak článek supr!!! Je to neuvěřitelný!! Že,

kaktusy

(jirik, 19. 4. 2010 18:50)

Jsem pestitelem kaktusu,a asi pred tremi lety jsem dostal od znameho opuncii s tim ze je plne mrazuvzdorna.Takze jsem ji s obavou nechal pres zimu venku a byl jsem prekvapen,ze vydrzel i teploty -23 stupnu.Zacal jsem se o tyto mrazuvzdorne kaktusy vice zajimat.Jsem nadsen,ze i u nas dokazi v prirode prezit.

Pro Moniku (nwm)

(Karel, 12. 3. 2010 13:33)

Ahoj. Mám se jakž takž dobře, ale už mi leze na nervy ta dlouhá zima. Já už chci jaro. K.

nwm

(Monika, 11. 3. 2010 11:31)

ahoy..jak se máte??

Kaktus

(Pepa, 30. 11. 2008 15:44)

Já kaktus moc nerad ,ale neva mi mám o něm psát referát a nevim co tak to je všechno pááááááááááá

Nikolak z podebrad poborská

(Nikolka z podebrad, 15. 9. 2008 15:00)

je to fakt super dneska sme delali referat a o kaktusech kakt diki moc smi pohohl

Zimuvzdorné opuncie

(Mária, 6. 3. 2008 12:20)

S nadšením som si prečítala článok. Chodievam často do Prahy, ale ani vo sne mi nenapadlo, že niekde pri diaľnici by mohli rásť kaktusy. Kto ich tam vysadil, mal perfektný nápad.
Očakávam ďaľšie správy o uvedených opunciách.

Zaujímavé!

(Grafoman, 29. 2. 2008 19:07)

A nie len to. Výborne napísaný článok. Rád by som to videl, ale plne postačujú aj Vaše fotografie. Ďakujem :)
Jano

Zimuvzdorné opuncie

(Danccak, 8. 2. 2008 13:09)

ale nájdeš podobné aj na SK, ale nie pri dialnici...ale v súkromných záhradách
napr. http://picasaweb.google.com/danccak/MrazuvzdornOpuncieSubtrPyPriTrnave

To je parada Kaktusy v Cechach!!

( Marian, 23. 1. 2008 19:30)

To je neuveritelné ze dokazu prezimovat a dari sa im aj po vysadbe.Zrejme(urcite ich tam niekto vysadil).Je to prenas taka mala rarita.Je to pekné vydiet tak vo volnej prírode,myslim ze unas na Slovensku zrejme nic take nenajdem.