Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kvetoucí opuncie u D11

6. 6. 2008

V půlce května jsem opět navštívil opuncie u dálnice D11 o kterých jsem psal už v příspěvku "Divoké kaktusy ve Středních Čechách" v lednu tohoto roku. Tenkrát jsem je našel scvrklé a zazimované a rozeznal jen dva druhy. Od té doby jsem tady byl víckrát a prostřednictvím internetu se o nich dozvěděl mnoho informací.

*

Napsala mi řada kaktusářů nebo jenom lidí, které zajímá něco zajímavého z přírody. Kaktusáři většinou psali, že do naší přírody nepatří a že ti kdo je tady vysadili, "spáchali" něco nepřirozeného. Naopak jiní o nich píší jako o docela zajímavé zvláštnosti. To většinou pisatelé ze Slovenska.

*

Taky jsem se dozvěděl kdo je tady vysadil, ale budu ctít názor pana Kunteho, který ve svém článku "Když kaktusy přestanou poslouchat" píše, že jméno neprozradí ani kdyby ho mučili. Tak proč bych to dělal já? Prý tady dokonce roste víc druhů, než kolik jich tady ten první kaktusář vysadil. Prý se z tohoto místa stala jakási burza opucií. Někdo si odloupne odnož některého kaktusu a na oplátku vysadí jiný. Hezké, ne? I na obrázcích lze rozlišit více než dva druhy, kterých jsem si všiml při své první návštěvě v lednu.

*

Jeden kaktusář taky říká, že se tady za tu dobu různé druhy natolik zkřížily, že ten původní se už těžko hledá v původní podobě. Taky možné, i když jsem tady dosud nepozoroval žádné semenáčky. I když. Kdo ví co se tady těch více než dvacet let dělo.

*

Taky jsem dostal pár tipů na další místa, kde u nás volně opuncie rostou. Pálava, Berounsko nabo České středohoří. Tam prý dokonce na více místech. Prý rostou i u jiné dálnice. U D1. Kdesi na Benešovsku. Ta místa bych taky rád viděl. Jenom tak mít víc času.

*

A teď k tomu, jak ty opuncie vypadají dnes. 

*

Od ledna jsem se sem podíval několikrát. V dubnu už na opunciích bylo znát, že se na ně podívalo sluníčko. Už nebyly tak scvrklé jako v zimě. Na začátku května už byly krásně napité, měly svěží barvu stonků a téměř na každém článku byl vidět zárodek nového článku nebo dokonce květu. No a v polovině května už vypadaly takto.  

Obrazek

Taky se dalo rozeznat podstatně víc druhů než v zimě, kdy si byly všechny dost podobné. Já jsem to odhadl na pět nebo šest druhů. Víc obrázků z této doby je zde.

*

Po dvacátém květnu se nepříjemně změnilo počasí a tak nebyla možnost hlídat, jestli opuncie už kvetou. Předpověď ale slibuje změnu k lepšímu, tak se snad dočkám ještě do konce měsíce.

*

Prvních květů jsem se dočkal při své návštěvě lokality 5. června. Čekal  jsem květy spíš čistě žluté. Ty první mě ale překvapily jinou nádhernou barvou.

Obrazek

Brzy jsem se ale dočkal i té žluté.

Obrazek

Opuncie tady opravdu vykouzlily nádherné barvy. A ukazovaly je víc než měsíc. Ještě na konci června stále kvetou. Při pohledu na tu holou a šedivou stráň u dálnice působí dojmem, že jsou z úplně jiného světa. Člověk, který nemá možnost cestovat za kaktusy do jejich vlasti, si alespoň trochu udělá obrázek jak takové naleziště asi vypadá.

Obrazek

A tady své putování za kaktusy ve Středních Čechách končím. Bohužel až první neděli v červenci mi přišla zpráva od kaktusáře, který se svými kolegy opuncie vysazoval. Ta zpráva nebyla nijak lichotivá. Vyčítá mi, že se vlastně chlubím cizím peřím. To odmítám, píšu tady jen to co už je na jiných stránkách internetu nebo v kaktusářských knížkách. Navíc si myslím, že v přírodě si můžu fotit co chci. Jiné by to samozřejmě bylo, kdyby rostly někomu na zahradě. A taky mu vadí, že jsem prozradil přesné místo, kde ty opuncie jsou. To uznávám, a tak jsem se to pokusil alespoň trochu napravit tím, že jsem odstranil všechny údaje a mapy o přesném místě, fotografie a ty komentáře návštěvníků, které by mohly pomoci toto místo najít. Přesto věřím tomu, že jestli se tady někdo zastaví, tak jen proto aby se podíval na tu krásu a nechal jí tady neporušenou i pro ostatní přátele přírody. I když v tuto chvíli je to už zbytečné. Už nekvetou.

*

Fotogalerie:

Opuncie v lednu

Opuncie v květnu

Opuncie v červnu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poklona

(Petra, 12. 8. 2010 23:46)

Mimo to vám velice závidím, mám ráda květiny, už jsem i několikrát slyšela, že mám doma botanickou zahradu, ale neni to tak, tolik jich zas neni :)) Ale obdivuju Opuncie, jen se je bojim mít doma. Protože já a kaktusy - sukulenty to asi nějak nejde dohromady :-( Mimo Stapelie, ta mi dělá jen a jen radost.

Lidská hloupost

(Petra, 12. 8. 2010 23:41)

Ať se zlobí ten či onen na vině jsou ti co je tam vysadili. Jak jde vidět i na fotkách, nedali si moc velikou práci najít místo, které by bylo tajné. Takže...nelamte si s tím hlavu pane Karle :), ba naopak se můžete smát lidské hlouposti a dětinskosti. Protože dát je na viditelné místo a pak se naštvat, že to někdo našel...je jen a jen jejich hloupost. Mimo to, to chování mi připomíná moje děti...zlobí se, když na něco přijdu a přitom je to taaak viditelné :o)

Chlubení se cizím peřím?

(Šárka, 2. 5. 2009 14:23)

Také si dovoluji nesouhlasit, myslím, že kaktusáři, kteří se postarali o výsadbu rostlinek, mohli počítat s tím, že v případě že se o tom někdo dozví, nenechá si to jenom pro sebe... Jistě to byl dobrý nápad a zas na druhou stranu chápu, že mohou mít strach, že by toto místo mohlněkdo nějakým způsobem poškodit. Ale já sama o tom pochybuji. O kaktusy se zajímají lidé, kteří jsou unešeni krásou těchto sukulentů. Takoví lidé by jistě úmyslně nškodili. Naopak si myslím, že by bylo krásné, kdyby k těmto rostlinám ostatní kaktusáři, kteří by se přijeli podívat na tu krásu, přidali i svou trošku do mlýna.

Dopis pachateli

(Ben, 14. 7. 2008 23:04)

Zdravím,Pane Karle. Vyřiďte tomu nabubřelému "pachateli" této výsadby,že : za prvé na to nebyl sám , za druhé to jistě není malej Jarda,aby nevěděl,co činí a za třetí - chtěli -li se pánové chlubit svými výpěstky ,nechť tak činili a činí na svých soukromých pozemcích,tak jao většina z nás.Toto jejich padílo tedy patří všem a dle toho s ním lze také nakládat!!! Takže klidně foťte dál,já si tu lokalitu najdu a s chití tam přidám něco ze svých.Už se těším na Vaši další reportáž.

Pálava

(Jitule, 16. 6. 2008 14:12)

úžasné... Na té Pálavě je jich teda míň... Loc: 48°52'33.628"N, 16°39'44.572"E - když se tohle nakopíruje do okýnka mapy.cz, tak tam v těch místech se nachází. Pod zbytkem věže...