Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přesazování kaktusů

9. 2. 2008

Přesazování kaktusů

 

Příprava kaktusů na sázení

 

Přesazování je jedna z podmínek zdravého růstu kaktusů. Kaktusy přesazuji hned z několika důvodů.

 

Prvním je skutečnost, že kaktusy prostě přirůstají a brzy se nevejdou do nádoby do které byly zasazeny. Když je sázím, nechávám mezi rostlinou a okrajem květináčku co nejmenší mezeru. Někdy třeba jenom jeden centimetr. A ten centimetr celkem v pohodě za jednu sezonu doroste. Někdy dokonce i víc.

 

Obrazek

 

Druhým důvodem je nutná výměna substrátu. I když kaktusy během sezony několikrát přihnojuji (nejčastěji Kristalonem), i čerstvá dodávka humusu kaktusům dělá dobře a je na rostlinách znát.

 

Dalším důvodem je kontrola kořenů rostlin. Stává se mi, že na některé rostliny prostě zapomenu a nebo není dost času na přesazení všech. Za tři roky je květináč naplněný pouze starými kořínky a kamínky z původního substrátu.

 

Taky se stává, že jsou kořeny napadeny kořenovkou a to je velký nepřítel. V posledních letech s ní ale nemám téměř problémy, protože do zálivky několikrát do roka přidávám přípravek Applaud, který je proti tomuto škůdci poměrně účinný.

 

Přípravu na vlastní přesazování začínám často už při stěhování kaktusů na zimní stanoviště. Některé rostliny vyndávám ze substrátu už při tomto stěhování. V každém případě to dělám u těch, jejichž nádoba nestihnula z jakýchkoliv důvodů na podzim dokonale vyschnout. Kdybych to neudělal, měl bych velkou šanci, že u rostliny shnijí kořena a na jaře se bude jenom velice špatně zase probouzet k životu. To v tom lepším případě. V tom horším podlehne hnilobě celá rostlina.

 

Později, když se v lednu začnou protahovat dny a je cítit, že už se zase začíná blížit jaro, začínám vyndávat ze země další rostliny. Nejen, že si dělám „strejčka“ na jaro, ale zkrátka se nemůžu dočkat až „to“ zase přijde.

 

Postupuji při tom takhle. Nejdřív poklepáním na květináč uvolním celý kořenový bal.

 

Obrazek

 

 

Protože používám květináče plastové, které nemají póry do kterých by kořeny zarůstaly, jde to docela snadno.

 

Obrazek

 

 

Potom lehce odstraním starý substrát a kořeny očistím. Je-li substrát suchý, jde to taky docela snadno.

 

Obrazek

 

 

 

Uvolněné kořeny potom zkrátím. Asi na jednu polovinu nebo třetinu. Podle jejich délky. V každém případě ale tak, aby byly kratší než je hloubka nádoby do které je budu později sázet. To proto, aby se u dna neobracely směrem nahoru. Delší nechávám jenom ty kořeny, které jsou silnější a které by nemusely bez následků zaschnout., protože tyto kaktusy stále ještě nechávám na zimním stanovišti.

 

Obrazek

 

 

Takhle ošetřené rostliny potom postavím na původní květináč aby zbylé kořínky visely dolů a dám je čekat na původní místo.

 

Obrazek

 

Stejně postupuji i později. Když je už tepleji a není nebezpečí mrazíků, ukládám rostliny na teplejší a světlé místo aby mohly začít tvořit čekací kořínky. Ne však na slunce.

 

 

Substrát.

 

Výživný a propustný substrát je nezbytnou podmínkou pro zdravý růst kaktusů. Za těch více než dvacet let jsem vyzkoušel kde co. Míchal jsem drnovku, písek, rašelinu. I listovku z lesa, ale ta zanášela mezi kaktusy různé plísně a breberky. Nejvíc se mi ale osvědčila směs hrubého plaveného písku, hlíny z krtin (je od toho krtka krásně nadrolená a obsahuje humus z trávy) a rašeliny. Všechno v poměru 1:1:1 a dobře promícháno. Letos jsem místo rašeliny použil už namíchaný hotový kaktusový substrát, který jsem koupil v Hornbachu. Myslím, že jsem tím stejně nic nezkazil, protože obsahuje především rašelinu a trochu písku. Míchal jsem 2 díly tohoto substrátu, 1 díl krtin a jeden díl plaveného písku. Hlínu z krtin a písek jsem prosíval sítem s otvory asi 5 mm. Kamínky z písku se hodí jako drenáž do květináčků.

 

 

Sázení kaktusů

Před vlastním sázením si vyberu vhodný květináč. Měl by být větší než ten minulý, ale zase ne tak velký aby okolo rostliny zůstalo hondě místa. Já používám nejraději hranaté květináče, které nakupuju u Chrudimského kaktusáře. Velikost si vyzkouším.

Obrazek

Na dno květináč potom nasypu drenáž. Nějaké kamínky nebo střepy ze starých keramických květináčů.

Obrazek

Na ni pak dám vrstvu substrátu. Takovou, aby kořeny kaktusu, který sem přijde, směřovaly kolmo dolů.

Obrazek

 No a potom na květináč položím kaktus a volnými místy v rozích sypu připravený substrát. A dřívkem jej rozmísťuji po celé nádobě. Ke kořenům jej přitlačuji jenom lehce. Spíš si pomáhám jenom poklepáním aby se dostal do všech míst pod rostlinou.

Obrazek

Květináč substrátem naplním asi 1 cm pod okraj. Aby zůstalo trochu místa na zílivku.

Obrazek

Nakonec pokud vím o jakou rostlinu se jedná, zapíchnu jmenovku a rostlinu uložím někam na světlo a teplejší místo. U této rostliny jmenovku dávat nemusím. Jmenuje se Gymnocalycium saglionis.

Přesazování menších rostlin

 

Menší rostliny sázím také do kvetináčků ale ještě radši do truhlíků z umělé hmoty. Šetřím tím místo i práci. Truhlík nejdřív opatřím drenáží a naplním substrátem až po okraj. Důležité je, aby měl dostatek otvorů pro odtok přebytečné vody. A pokud možno i u okrajů a v rozích. Do substrátu potom udělám špičatým dřívkem otvor. Substrát by měl být trochu vlhký, aby se boky otvoru nesypaly. Do otvoru potom zasunu kořínky kaktusu. Udělám jej dost velký, aby všechny kořínky směřovaly dolů. Pak jej opatrhě přihrnu k rostlince a urovnám. Jak taková "plantáž" vypadá je vidět na obrázku. Tady jsou to semenáčky různých echinocereusů.

Obrazek