Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava na zimu a zimování

16. 10. 2007

A je to tady. Zima je na krku. Už od konce září kaktusy nezalévám, když je teplo tak větrám. V noci, když se hodně ochladí, nechávám foliák zavřený. Dávám pozor, aby mi do kaktusů nezapršelo. Přece jen ta folie už není úplně nepropustná.

Na jaře bych chtěl co nejvíc rostlin zasadit do nového, čerstvého substrátu a tak jsem v říjnu pomalu začal rostliny vyndávat z květináčků. Zkrátil jsem kořeny. Někdy na polovičku, někdy víc. Kořeny jsem omotal jenom novinovým papírem aby se nedeformovaly a kaktus položil zpátky do květináčku. Má to taky výhodu, že na zimoviště nemusím tahat zbytečná kila "hlíny".

Na konci října přijde čas, kdy řeším nerudovskou otázku. "Kam s nimi?". I když je to každý rok stejné, vždycky je to jiné. Každoročně nějaký ten kaktousek přibude a nebo povyroste. Takže i volného místa ubývá.

Většinu kaktusů dávám do garáže, kde v zimě udržuju teplotu kolem 5 stupňů. Je tam i trochu světla, to taky kaktusům neškodí. Musím využívat každého volného místa.

Obrazek

Na stěny jsem připevnil regály a tak musím dávat velký pozor i při zajíždění s autem.

Obrazek

Některé rostliny mám přes zimu ve verandě. Na parapet dávám malé semenáčky a solisie, které na jaře často kvetou ještě před tím, než je zasadím.

Obrazek

A na stolek větší rostliny. Hlavně astrophyta, ferokaktusy a echinocactusy.

Obrazek

Tady je přes zimu 10 až 15 stupňů a myslím, že těmto kaktusům to vyhovuje. Nejen jim, ale i mě. Mám se i v zimě čím pokochat.